اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان

همان طور که می دانید فاضلاب آبی است که آلوده به هرگونه مواد زائد است. انجام لوله کشی فاضلاب ساختمان ضرورتی است که در اماکن مسی و اداری باید به آن توجه کرد. در حدود ۷۰ تا ۹- درصد آب هایی که در زندگی انسانی استفاده می شود در نهایت تبدیل به فاضلاب خاهد شد.

قدار تولید فاضلاب یک مجتمع مسی بستگی به تعداد خانوار و همچنین نوع کاربری ساختمان دارد.لوله کشی فاضلاب ساختمان برای تخلیه فاضلاب و انتقال آن به شبکه فاضلاب انجام می شود.


اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان :


سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان باید جوابگوی سطح فشار شبکه بوده و هماهنگی بین رانش و مکش هوا برای تخلیه فاضلاب وجود داشته باشد.
سرعت تخلیه شبکه لوله کشی فاضلاب باید متناسب و در حد قابل قبولی باشد. همانگونه که سرعت تخلیه کم مشکل ایجاد می کند، سرعت تخلیه زیاد نیز مشکل آفرین است.

رسوب گذاری در لوله ها می تواند منجر به صرف هزینه برای تعمیرات مجدد شود. انجام صحیح لوله کشی فاضلاب ساختمان مانع رسوب در لوله ها می شود. استفاده از مخزن رسوب گیر می تواند مانع از گرفتگی راه لوله اصلی شود.

انتشار بوی بد در محیط پسندیده نیست و موجب سرایت آلودگی به منازل می شود با اجرای دقیق لوله کشی فاضلاب ساختمان از این معزل جلوگیری می شود.
لوله کشی فاضلاب ساختمان برای هر بنا به صورت مجزا در نظر گ می شود و نباید با ساختمان های مجاور مشترک باشد.

فاضلاب سرویس های بهداشتی در مجتمع ها همگی از طبقات پایین عبور می کند.

چنانچه مسیر لوله کشی فاضلاب نامناسب باشد در آینده منجر به ترکیدگی لوله خواهد شد بنابر این حتما با راهنمایی مهندس یا تکنسین متخصص ، مسیر افقی و عمودی مناسب در نظر گ شود.

لوله های فاضلاب در ابعاد مناسب انتخاب شود و در صورت نیاز داکت کشی لوله ها انجام شود. پوشاندن لوله ها با ملات سبک، موجب آسیب پذیری بیشتر می شود. با نهادن مقوا در زیر لوله ها می توان مقاومت بیشتری ایجاد کرد.

سیستم لوله کشی ساختمان نمی توانند وزن زیادی را تحمل کنند اغلب آسیب های به لوله ها در زمان انجام کار توسط افراد غیر حرفه ای پیش می آید که خطرات بعدی را ایجاد می کند.
جنس لوله های فاضلاب در سرعت تخلیه و شستشو موثر است. با انتخاب لوله استاندارد و مناسب می توان از هزینه های بعدی جلوگیری کرد.


نکات ضروری در انتخاب جنس لوله های فاضلاب


لوله های فاضلاب ساختمان در انواع چدنی، پلی اتیلن، گالوانیزه، پلی پروپیلن، آزبست سیمانی و پلاستیکی موجود است که در اغلب ساختمان ها با توجه به شرایط خاص استفاده می شوند. هر کدام از این لوله ها دارای مزایا و معایبی هستند و بنابر ضرورت انتخاب می شوند. برای انتخاب جنس لوله این موارد در نظر گ می شود:
مقاوت لوله در برابر فشار داخلی آب و فشار خارجی
مقاومت در برابر خوردگی داخلی و خارجی
سهولت نصب لوله ها، نگهداری و تعمیر
موجود بودن لوازم جانبی لوله ها وقیمت آن
صدمات ناشی از نور خورشید و دمای هوا بر لوله های خارجی

تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان


در صورتی که لوله کشی فاضلاب ساختمان به درستی و توسط تکنیسین ماهر انجام شود تا مدت های زیادی بدون آسیب باقی می ماند. البته ساختمان های فرسوده و قدیمی در معرض آسیب بیشتری قرار دارند که با توجه به سن ساختمان طبیعی است. لوله کشی فاضلاب ساختمان نیز یکی از قسمت هایی است که با گذشت زمان فرسوده خواهد شد.

نم و رطوبت ناشی از نشت فاضلاب، عمده مشکلی است که در ساختمان های مسی ایجاد می شود. این مشکل اغلب مربوط به از دست دادن حالت چسبندگی چسب های استفاده شده در اتصالات لوله هاست. البته شکستگی و یا پوسیدگی لوله ها و اتصالات نیز موجب وجود نم در کف خواهد شد که نیاز به تعویض لوله ها می باشد.

تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان دشواری بیشتری از تعمیر لوله های آب ساختمان دارد و این به دلیل بزرگ بودن سایز لوله ها و ثابت بودن دو طرف کار است. یک لوله کش ماهر و تکنیسین دوره دیده ، در هنگام تعمیر و تعویض لوله ها و اتصالات، با توجه به این نکات اقدام خواهد کرد.

 • پیدا کردن نقاط شکستگی و ایجاد نم در اتصالات به طور دقیق
 • استفاده از اتصالات استاندارد برای اتصال لوله های تعمیر شده
 • عدم خسارت به لوله های سالم جنبی در هنگام تعویض لوله آسیب دیده.
 • عدم استفاده از اتصالات پوش فیت برای تعمیر و اتصالات پلیکا
 • نپوشاندن روی لوله های تعویضی تا چند روز و حصول اطمینان از عدم نشتی
 • دقت در جا گذاری صحیح لوله ها و اتصالات
 • استفاده از چسب کاری عالی در هر دو طرف اتصال
 • خشک کردن لوله ها و اتصالات قبل از چسب کاری

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 9099071613

شماره تماس دوم از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

مشخصات

 • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
 • کلمات کلیدی: لوله ,فاضلاب ,ساختمان ,اتصالات ,تخلیه ,استفاده ,فاضلاب ساختمان ,سرعت تخلیه ,تعویض لوله ,صحیح لوله ,تعمیر لوله
 • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 9099071613

شماره تماس دوم از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل